Welcome To Smog City

Ahogyan arról már a KBP Szeptember végi cikkében írtam, nyáron a magyarországi látogatásunk alkalmával találtam ezt-azt a szüleim garázsában letárolt régi dobozokban. Az alább látható rajz is onnan származik.

A rajzot feltételezhetóen rajz órán – és nem környezetórán – készítettem. A 6. osztályt 1992-ben, 12 évesen kezdtem meg. Sajnos a hónap és évszám nem szerepel a rajzon, azaz ’92 Szeptembere és ’93 Júniusa között bármikor készülhetett.

A keletkezésének történetére már nem emlékszem – meglepő sokkoló kimondani leírni, hogy ez a „remekmű” megvan már/majdnem 32 éves… Szóval a fene se emlékszik már rá, hogy miért is ezt rajzoltam?!

Szeretném felhívni a figyelmet a füstfelhőben repülő, gázmaszkot viselő madárra (varjúra?) és a 4 döglött halra a tóban. Érdekessége a képnek a feliratok kétnyelvűsége: már akkor – 1992-ben/1993-ban -, magyar ÉS angol nyelven is(!) publikáltam alkotásomat.

a 12 éves kis Lázadó így látta a környezet-szennyezést 1992/93-ban…
rajz: Lázadó

A 90-es évek elején még nem voltak se villanyautók (maximum kisérletezések voltak egy-egy autógyártónál kézzel épített teszt járművek képében – és haaatalmas igéretek műanyagből épült, mozgásképtelen, autókiállításokon mutogatott prototípusok képében), se energia-takarékos háztartási eszközök, és a megújuló energia-források nem, hogy gyermekcipőben jártak volna, hanem még a mászókában próbáltak 2 lábra állni

Az utcaképet még a szocialista blokk járműparkja alkotta, nagyon magas volt még a kétütemű-, vagy a katalizátor nélküli, négyütemű motoros járművek száma az utakon. A benzinkutakon még kapható volt a HTO, a „K”, azaz a Keverék benzin (66% benzin + 33% olaj: a kétütemű motorral szerelt autók/motorkerékpárok számára) és a 86-os és 92-es oktánszámú benzinben is jó sok ólom és kén volt még. A tömegközlekedésben az IKARUS füstölgő, dízel-motoros helyi- és távolsági autóbuszai teljesítettek szolgálatot…

„Az Európai Unióban 2000-től előírás az ólommentesség és 2009-től már ként sem tartalmazhat a benzin. Érdekesség, hogy a gyakorlatban mindkét anyagból megszabtak egy határértéket, ami nem nulla: elméletileg milliomod részben bár, de még mindig lehet kén vagy ólom a benzinekben.”írja a TC.

A Heves Megyei Hírlap archívumában találtam rá arra a cikkre, amelyben arról írnak, hogy 1992 Novemberétől már ólommentes benzint is előállít a MOL Dunai Finomítója – amely egyébként, mint ahogyan azt a Villanyautósok 2019-es cikke alapján mindenki megtudhatta -, „évente 80-85 MW teljesítményt vételez, összesen évi 600–660 millió kWh-t fogyaszt”. (660.000.000 kWh = 660.000 MWh = 660 GWh = 0,66 TWh)

Új, 91-es oktánszámú ólmozatlan(!) benzin 1992. Novemberétől az ÁFOR (Ásványolaj Forgalmi Vállalat) kutakon!
forrás: Hungaricana

És hogyan értékelte a mindenkihez szóló, figyelem-felhívó művemet Ildikó néni, a rajztanárnő? Nos, Őt nem érintette meg a téma komolysága, vagy talán csak a kivitelezés nem sikerült az elvártaknak megfelelően, ezért kaptam csak egy 3/4-es értékelést…

Ha neked is van valami hasonló, a környezet-védelemmel, környezet-károsítással kapcsolatos, gyermekkori alkotásod az általános iskola éveiből és azt megosztanád velünk, akkor kérlek, küldd el az e-mail címünkre és mi publikálni fogjuk a weboldalunkon!

– Lázadó

Tartalomajánló #06

Heti rendszerességgel összegyűjtöm és az EMOB blogon megosztom veletek azokat az írásos, videós, podkaszt tartalmakat, amelyeket a figyelemetekbe szeretnék ajánlani. Lázadó szubjektív válogatása erre a hétre.

  • Kanada Kormánya is beállt a sorba: 100%-os büntetővám a kínai gyártású BEV-ekre!
  • FCS – Majdnem rendkívüli hírek
  • RENDKÍVÜLI HÍR!! Kanadában sem csökken a kereslet a(z új) villanyautók iránt!
  • Villanyautóval (TESLA) közlekedni sokkal-sokkal olcsóbb!

Tesla asked Canada to reduce tariffs on its EVs made in China, Reuters source says: Október 1.-től Kanada 100%-os büntetővámot szed be a kínai gyártású villanyautók után – és ezalól a TESLA Gigafactory Shanghai gyárában készült Model 3-k és Model Y-ok sem képeznek kivételt. A kanadai újautó piacra a TESLA ázsiai gyárából érkezik a 2 kisebbik modell, a 3 és az Y, nem az Egyesült Államokból.

Érdekesség, hogy:

  • a belső égésű motoros autókra ez a büntetővám nem vonatkozik, szóval elméletileg, ha akarnák, akkor a kínai autógyártók simán exportálhatnának ilyen modelleket Kanadába,
  • továbbá 25%-os büntetővámot kell fizetni a kínai nyersacél és alumínium behozatala esetén.

Kanada roppantúl tehetséges pénzügy minisztere, Chrystia Freeland – arronganciájának teljes tudatában -, tagadta, hogy a TESLA-val is tárgyalt volna, vagy tárgyalna arról, hogy TESLA a kanadai piacra esetleg az Államokból hozhatná a Model 3/Y-t…

A másik okostojásnak még Augusztus elején kellett feltétlen szólalnia az ügyben:

Jelen pillanatban a népi hősként tetszelgő politikusok olyan autógyárakat és gyári munkahelyeket akarnak megvédeni/megmenteni, amelyek ma még nem is léteznek. Ami pedig itt van, az mind-mind amerikai cégek miatt létezik, a GM-nek és a FORD-nak köszönhetően működik Kanadában.

Panaszkodnak, hogy hát a helyi autógyártók – tehát a GM, a FORD, a Stellantis csoport amerikai ága, a Chrysler – nem biztos, hogy egy éjszaka alatt fel tudják venni a lépést és tudják tartani a tempót a kínai autógyártókkal…

No shit, Sherlock!

Mondják ezt 2024. Augusztusában.

Kérdésem van: hol voltak csak az elmúlt 3 évben?!?

Semmi mást nem kellett volna a GM, a FORD és a Stellantis menedzsmentjének, a különböző minisztereknek/politikusoknak csinálnia, csak odafigyelni az egyébként kanadai származású Sandy Munro-ra, aki már 3 éve megmondta, hogy pontosan az fog megtörténni, amit ma látunk/tapasztalunk!

2021. Március:

2021. November:

Miért? Mert Sandy az iparágban dolgozik 40+ éve és olyan szakmai tapasztalata van, mint egyetlen menedzsernek se a GM-nél, vagy a FORD-nál, vagy egyetlen kanadai/amerikai politikusnak se!

Kétségtelen, hogy a GM, a FORD bealudtak, a Stellantis-tag Chrysler meg azt se tudja, hogy merre van az előre… S amikor végre magukhoz tértek, olyan BEV-ket kezdtek gyártani, amelyek kb. senkinek sem kellenek.

Mert a T. Vásárlók nem hülyék! Annak idején még el lehetett nekik magyarázni a legújabb modell sajtóanyagában, hogy a 6.0L V8 a 95 lóerővel és a 22 liter/100km-es fogyasztással kimondottan előnyös a számukra – eközben a japánok meg a 2.0L sor 4-es blokkból kihoztak 200+ lóerőt… Nem lehet többé elhitetlni a pénzes vásárlókkal, hogy elég lesz nekik a CO2-kvóta miatt kényszerből gyártott EV lassú töltéssel, alacsony hatótávval, fapados felszereltséggel, horrorisztikus áron.

Csinálhatták volna azt is, hogy nem 100% a büntetővám – tőlem hívhatod adónak is, de ez nem az(!) -, hanem a szabad piaci verseny illegális befolyásolása!

A kínai BEV-re kiszabott büntetővám miatt a GM, a FORD (na, meg a Stellantis is) most majd biztonságba érzi magát, kényelmesen hátra dőlhetnek és nem csak kutatás-fejlesztés nem lesz, hanem tisztes árazású, elfogadható specifikációkat felvonultató BEV sem az észak-amerikai piacon a helyi gyártóktól.

A baj az, hogy – ha a 2023-as évet veszem alapul – a GM és a FORD elektromos autói nem csak hogy a kínai villanyautókkal, hanem az amerikai TESLA modelljeivel sem vették már fel a versenyt sem tudásban, sem értékesítési számokban. Most pedig még annyira sem fogják majd!

A Tartalomajánló Egy Kattintás Után Folytatódik!