Tartalomajánló #04

Úgy tervezem, hogy heti rendszerességgel összegyűjtöm és az EMOB blogon megosztom veletek azokat az írásos, videós, podkaszt tartalmakat, amelyeket a figyelemetekbe szeretnék ajánlani. Lázadó szubjektív válogatása erre a hétre.

  • Elektromos, vagy elektromosított?
  • 8 db villanyautó-töltő 9 milliárd dollárért??
  • Szórejtvény: Zeró + Evolváció + Kripton és AA?
  • Mivel villanthat Hollywood a Cybertruck helyett?
  • Cybertruck árlista-magyarázó HAndrás kedvéért!

Nem árt tisztában lenni az egyes betűszavak és marketinges kifejezések jelentésével, mögöttes tartalmával, ha az átlagember új autót vesz – írja ezt az InsideEVs szerzője, Mack Hogan a remekül hangzó címmel: „Electric Vs. Electrified: No, Your Toyota Prius Isn’t An ‘EV’” rendelkező cikkében.

Mivel az autógyártók előszeretettel alkalmazzák a bullshit-generátort a reklámjaikban, ezért a különböző tachnológiákban, szakkifejezésekben kevésbé jártas autóvásárlót – hát, mondjuk úgy -, meglehetősen könnyű (szánt szándékkal) összezavarni. Ebben a káoszban igyekezett rendet teremteni Mack és szerintem sikerült neki – hasonlóan szarkasztikus, piszkálódó stílusban, ahogyan én is előszeretettel fogalmazok! (Luv ya, Mack! – Lázadó)

Az elektromosított kifejezés meglehetősen népszerű, legalább is, amit az észak-amerikai kontinenst illeti, de amennyire sokat használt, pont ugyanannyira jelentéktelen is.

Ebben a kategóriába tartoznak a hibridek:

  • a kamu hibrid, ahol a villanymotor csak az elindulásnál segít rá egy picit, adva egy kis extra nyomatékot a meghajtott tengelyre, hogy még a következő lámpás kereszteződés előtt elérhesse a benzines lassúság az 50 km/h-t…
    • Az ilyen járművekbe beépített „akkupakk” (LOL! Zsebtelep…) a mérete alapján elfér egy nagyobb nadrágzsebben A reklámokban ezek a Mild Hybrid-ek (aka MHEV), azaz a lágy-hibridek. Mint az a dart, amivel ugyan lehet dobni, csak éppen a nyíl hegye olyan tompa, hogy még egy tál szétfőtt spagettibe sem áll bele…
  • a hagyományos (totál átlagos) HEV-ek, például a Toyota-féle „öntöltő” hibridek, amely autómodellek annyira okosak, hogy az autókat soha sem kell töltőre dugni, mivel van bennük egy benzinmotor, amely automatikusan feltölti az akkupakkot.
    • Hívhatnánk őket hibrid benzines autónak (brit angolul: Hybrid Petrol Vehicle – HPV …de ezt már az egészségügy lenyúlta — amerikai angolul: Hybrid Gasoline Vehicle – HGV) is akár, mert a benzinmotor nagyobb arányban vesz részt a jármű működtetésében, mint az elektromos hajtás.
    • Jellemzője ezek az autóknak, hogy nincs hatótáv para, mert 1 tank benzinnel kimennek a világból, majd még vissza is jönnek onnan. A tisztán elektromos hatótáv papíron akár 30 km is lehet, a valóságban meg a 2/3-a, vagy csak a fele, ha megy a klíma + az ülésfűtés, ha 4 ülnek az autóban és ha egy emelkedőn mennek és még mindez télen is történik… ja, nem, ezt már nem bírja el a villanyhajtás, ekkor már régen a benzinmotor pöfög, mert 2+ tonnát vonszol hegynek felfelé.
  • Konnektoros hibrid, vagyis Plug-in Hybrid (aka PHEV), amelynek akkupakkját rendszeresen fel kell tölteni, különben 0-24-ben füstöl, még a városban is, az óvoda, vagy a játszótér szomszédságában és ezért teljesen feleslegesen cipeli magával az elektromos hajtásrendszert, mint extra terhet.
    • Hívhatnánk Plug-in Fuel Vehicle-nek (PFV-nek) is, az pontosabban leírja a tényt, hogy az elektromos rendszer csak a másodlagos meghajtása egy ilyen járműnek: kényelmi extrák használata és nagyobb utazósebesség mellett a belső égésű motor mozgatja az autót.
    • Egyes hiedelmek szerint a személyi mobilitásra a legjobb megoldás, mert a városban eljár elektromosan, autópályán, vagy nagyobb távolságokra ott a benzinmotor. A EU felmérése alapján ez most úgy néz ki, hogy egy konnektoros hibrid esetében a benzinmotor a megoldás a mindenre, mert az elmúlt években szinte egyetlen tulajdonosa, használója sem töltötte fel eme autók akkupakkját…
    • Egy PHEV tisztán elektromos hatótávja elméletben akár 80 km is lehet, de erre leginkább teljesen életszerűtlen vezetési körülmények közepette van esély. A valóságban pedig eléggé sok mindentől függ az, hogy az autót vezérlő számítógép mikor dönt úgy, hogy beröffenti a benzinmotort?!
    • Egyesek a tisztán elektromos autózás kapudrogjaként is emlegetik a bedugandó hibrideket… szerintem meg inkább egy olyan lépés, amely simán kihagyható, átugorható, elfelejthető, mert van helyette tisztán elektromos megoldás.

Eddig csak játék volt a betűkkel – most jön a lényeg!

  • BEV (Battery Electric Vehicle), vagy simán csak EV, magyarul tisztán elektromos jármű/akkumulátoros elektromos jármű. Nincs üzemanyagtank, nincs belső égésű motor, nincs váltómű, nincs kipufogó rendszer, van viszont akkupakk, kisebb, vagy nagyobb és 1, 2, 3, vagy akár 4 elektromotor, amelyek vagy a tengelyeket, vagy közvetlen az egyes kerekeket hajtja meg.
    • Ha és amennyiben jól tudom, akkor az idők kezdetén a csak akkupakkal és villanymotorral ellátott villanyautókat értettek az „EV” megnevezés alatt. Ez később, az egyértelmű megkülönböztethetőség miatt kapta meg a B, mint Battery előtagot, hogy világos legyen mindenki számára, hogy az autót egy, (vagy több) villanymotor hajtja, amelyek kizárólag egy kisebb/nagyobb akkumulátor-csomagból kapják az elektromosságot.
  • a FCEV, a Fuel Cell Electric Vehicle, viccesen Fool Cell EV nem véletlen maradt a végére: minden tekintetben az utolsó ez a technológia, 1966-tól napjainkig sem jutott el… igazából sehova sem, most is csak a szenvedés van vele.
    • Nevezhetjük akár H2-FCEV is, ha a tüzelőanyag-cellákat egyik oldalról hidrogén-gázzal látjuk el és nem metán gázzal, s ez a meghajtás áll legközelebb az igazi villanyautóhoz, a BEV-hez. Az akkupakk helyett van nagy és nehéz hidrogéntartály, legalább kettő, a második generációs Mirai-ban már 3 darab és a frunk helyén pedig egy tüzelőanyag-cella pakk, amely a hidrogén gáz és a levegő oxigénjének segítségével elektromosságot előállítva hajtja meg a villanymotort és szükség esetén tölni a – HEV-ekhez hasonlatosan -, kis méretű akkupakkot is.
    • NEM, még véletlenül sem égeti el a hidrogén gázt, meg a vizet sem plazmatikus hőfokra hevítve! A tüzelőanyag-cella a hidrogén gáz elektronjait fogja munkára, s így áramot termelve tulajdonképpen az autó villanyautóként üzemel, azaz nagyobb részt villanyautónak tekinthető.
    • A tévhitekkel ellentétben, az autó, illetve a tüzelőanyag-cella nem levegővel működik, hanem tüzelőanyag-cella – miután a hidrogn gáz elektronjai áramot termeltek -, a levegőben található oxigén részecskékkel keveri össze a hidrogén gázt, s a végén a kipufogó füst helyett desztillált-vizet kapunk:
      H2 + O = H2O

A meglehetősen szomorú helyzet az, hogy az Egyesült Államok volt elnöke és jelenlegi elnök-jelöltje, Donald J. Trump több dologról sem tud valójában semmit se, csak beszél össze-vissza – a hívei meg, mint rendes madárfiókák, benyelnek bármit, amit Trump a szájukba böfizik. Egy remek példa erre, aminek az InsideEVs másik munkatársa, a korábban már emlegetett Tim Levin járt utána.

Elképzelni sem tudom, hogy Trump hogyan volt képes teljesíteni az általános iskolai követelményeket, amikor se a matek, se az olvasás és szövegértelmezés nem megy neki?! A másik lehetőség, hogy öregszik és ezek már az elbutulás nyomai…

A Donald Trump’s Math On EV Chargers Is Way Off c. cikkben annak jártak utána, hogy megint miről mondott nagyot Mr. Ex-president?! Azt állította egyik beszédjében, hogy a Biden-adminisztráció 9 milliárd USD-t költött el 8 darab villanyautó töltőre. Tim azt írja, hogy ha nem 8 töltőoszlopról, hanem 8 töltőállomásra gondolt Trump, még akkor is kiugróan magas az összeg!

Ha nem tudod, hogy mi az a NEVI, akkor itt elolvashatod, de a cikkben benne van a rövid ismertetője a programnak. A lényeg, hogy a program keretein belül épült nyilvános villanyautó-töltőállomások első helyszínei tavaly Decemberben nyiltak meg. Ami azt jelenti, hogy a következő években folyamatosan újabb és újabb és újabb és újabb és újabb helyszíneken nyílnak meg a részben állami pénzből épült BEV-töltők.

Tim által kiszámoltakat másolom be ide:

„The first phase of the NEVI program intends to fill major gaps in the nation’s EV infrastructure by placing stations at 50-mile increments along key corridors. According to the Joint Office’s analysis, that will require 1,537 locations with 9,222 total plugs, assuming six plugs per station. The total cost for that, the office says, will be roughly $1.1 billion.
Factoring in equipment, installation, five years of maintenance and station-related costs, the Joint Office estimates the cost of each NEVI-funded port to be $149,667. The government covers 80% of that, so its share comes out to $119,733. Even if that’s on the low end, you’re looking at a government spend in the hundreds of thousands of dollars for each station—not hundreds of millions or billions.”

Szóval a valóságban nem 8 töltőoszlop, hanem majdnem 10 ezer csatlakozóvég és nem 9 milliárd dollár, hanem csak 1,1 milliárd.

Ráadás ostobaság!
Ha kíváncsi vagy – és miért ne lennél? -, hogy Trump szerint mire fog majd az Egyesült Államok elkölteni 9 billió USD-t – nem írtam el az összeget, Trump 9.000.000.000.000,00 dollárt mondott!! -, kérlek, olvasd végig a linkelt cikket! Nem honvédelemre és hadászati kiadásokra, mert arra „csak” 849,8 milliárd USD lesz eltapsolva 2025-ben.

Igen, Ön nyert, helyes a megfejtés:

A ZE a zérót jelenti, a végtelen lehetőségek kiindulópontját.

E, mint evolválás, azaz az elektromos korszak fejlődését (angol nyelven jobban kiadja: Evolving the Electric Era)

KR, mint a kripton vegyjele (a periódusos rendszer 36. eleme), egy nemesgáz, amely elektromos áram határása fényt bocsát ki.

Nem mindenki élné szívesen az életét a Bódécsászárságban … én viszont szeretnék ott állampolgárságot kapni! A brit Top Gear mutatta be a ZEEKR menedzsmentjének nézőpontját és a 009 névre hallgató, több személyes csapatszállítóját.

ZEEKR 009: innen nézve besza-behu és persze, INSTANT GET!!

Sokkal jobban kívánom, mint a Cybertruck-ot!
Hallod ezt, HAndrás?!?!
Hasonló pénzbe kerül (789,000 yüan*, ami kb. 109,000 USD), csak ennek a megjelenése sokkal szelídebb és 3 gyermekes családként sokkal jobban ki tudnánk használni. Kínában kiváltja a minden földi jóval ellátott sofőrös luxus-szedánokat is, észak-amerikában pedig maga mögé utasítana minden minivan-t egyetlen nap alatt: a Pacifica csődvédelmet kérne a Stellantis-csoport minden tagjára, az Odyssey sírva-zokogva úszna el Japánig, hogy ott süllyedjen el szégyenében, a többiek (Sienna, Carnival) meg pillanatok alatt a feledés homályába vesznének…

A ZEEKR arany tojást tojó tyúkját, vagyis az általuk fejlesztett, a ma már tömeggyártott Arany Akkumulátor történetét a Villanyautósok jól megírta, tessék ott elolvasni és szépen meglepődni, hogy a Geely elektromos luxusmárkája mennyivel előrébb jár, mint mondjuk a Mercedes, vagy a VW-csoportos Porsche/Audi…

A következő videóban az Arany Akkupakk kínzását lehet megtekinteni. Aki tudja a szöveget, nyudogtan becsatlakozhat! Küldöm mindenkinek, aki szereti és a Smoke&Charm korom-simogató tagjainak!

„Sós kútba tesznek,
Onnan is kivesznek;
Kerék alá tesznek;
Onnan is kivesznek;”

Igen, ők egy kínai alapítású, kínai tulajdonú luxusautó-márka a Geely-től, a ZEEKR 2013 óta rendelkezik egy európai kutató- és fejlesztőközponttal. Ennek a nagy – és egyre népesebb – Geely fémjelezte családnak a tagjai a következő márkák:

  • Geely Auto,
  • Lynk & Co,
  • Geometry,
  • Volvo Cars,
  • Polestar,
  • Lotus,
  • London Electric Vehicle Company,
  • Farizon Auto,
  • RADAR AUTO,
  • Cao Cao Mobility.

* 2024. Áprilisi eladási ár

Igazán nagyot villantani azzal lehet, ami mocskos drága, amire éppen ezért keveseknek van pénz! Rossz hír: sajnos a Cybertruck sajnos pont nem ilyen! Mivel még a limitált Foundation-szériás darabok 120.000 dolláros árcimkéje sem akadálya annak, hogy tízezrek-százezrek megvásárolják… nem még ma, vagy most azonnal, hanem majd a következő hónapok során.

Szóval a kérdés: mivel mutathatná meg a hétköznapi Hollywood-i celeb, hogy mennyire nagyon fussa neki villanyautóra?

Szerintem leginkább úgy, ha holnap reggel venne egy Fisker Ocean-t. Nem a vételára miatt, hanem mert – mivel a gyártó csődbe ment – a fenntartási költségek drágulása miatt. Most, hogy Henrik lassan mindenkit szélnek ereszt az alkalmazottak közül, nem lesz senki, aki kijavítsa a szoftver hibákat, a műszaki hibákat, nem lesz, aki alkatrészt cseréljen. De ez utóbbi mindegy is, mert alkatrész-ellátás sem lesz, mivel Fisker egy szemmel is jól látható összeggel tartozik az autóját gyártó Magna-nak (és még több más cégnek is).

A viccet félre téve, az egyik komolyan vehető lehetőség a TESLA egy konkurensétől érkezik, ami nem más, mint a LUCID Motors. Az Air szedánjuk Sapphire névre hallgató, csúcs-felszereltségű változata – pontosan 1.234 lóerővel(!) -, a mai napon 249.000 USD-ért vásárolható meg. Kétszer annyiba kerül tehát, mint a CT.

A Sapphire egy „all included” modell, azaz minden benne van, amit csak a gyártó adni tud: végig böngészve az extra listát már semmit sem tudunk kiválasztani.

Ha valaki nem komálja a startup-okat arrafelé és inkább a 3 nagytól venne valami villanyost, akkor csak a GM kínálatából tud válogatni, onnan is csak egyetlen, szuper-exkluzív darabot: a megrendelésre és kézzel gyártott, egyedi Celestiq-et, amely gördülő műalkotásként minimum 350.000 USD-ért vihető majd egyszer haza… ha nem éppen személyesen Mary Barra fogja házhoz szállítani egy GMC HummerEV után között dobozos trélerben!

Cadillac Celestiq
fotó: GM

A pontos vételár még nem tudható – már csak azért sem, mert a hírek szerint nem lesz két egyforma darab a kis szériás Celestiq-ből. Személyi asszisztens – azaz élő ember, akit fel lehet majd hívni telefonon – is jár majd az autóhoz. Lesz még 600 ló, 111 kWh-s akkupakk, 55 hüvelykes kijelző, 38 hangszórós AKG hangrendszer, stb.

Kézzel összeszerelve.
fotó: GM

És csak olyan vásárlók számára lesz megvásárolható a Celestiq, akiket a GM előzetesen le tudott ellenőrizni – jelentsen ez bármit is. Szóval míg a TESLA boldog-boldogtalannak eladja a Cybertruck-okat (Felháborító!!!!!!4!!!), addig a GM nagyítóval vizsgálódik leendő Celestiq tulajdonosok utánAz autó A CELESTIQ weboldalán nincs lehetőség vásárlásra, foglalásra, megrendelésre, csak az érdeklődést lehet jelezni a gyártó felé… egy árajánlattal megspékelve.

A faltól falig kijelző 1 méter, 39 centiméter és 7 milliméter széles.
fotó: GM

Jól láthájátok, az árcimke, a szolgáltatás kínálat és az előzetes ügyfél-szűrés legalább 3-szor akkorát szól, mint akármelyik CT egy sztárral a vezetőülésben Los Angeles alsón. De gondolom, erről Ők nem tudnak, ezért veszik a Cybertruck-ot, ha kell, ha nem! És HAndrástól tudjuk, hogy nem kellene nekik.

De Ők valamiért mégis pénzt adnak érte.

Bármelyik autót vezetve fullba lehet nyomni a kretént, de a gázpedált/elektropedált legalább is biztosan. Saját tapasztalatom, hogy sokan tudnak gyorsan menni – de csak egyenesen. Azán jön a majré és a pánik, amikor be kell venni egy kanyart, vagy egy másik, hasonlóan buta sofőr miatt korrigálni kellene, hogy elkerüljök egy ütközést… vagy Március elején már megint havazik és hát tavaly November óta még nem volt idő lecserélni a nyári abroncsokat…

A gyorshajtás nem Cybertruck, vagy villanyautó specifikus dolog, a Model S előtti időkben is voltak gyorshajtók minden kontinensen és nem a gyorsulás mértéke, vagy az autó vételára, hanem a jelentős sebesség túllépés és a felelőtlenség sebesítette, vagy éppen ölte meg őket. A Darwin-díjas autóvezetők tehát nem a villanyautókkal együtt jelentek meg, korábban is jelen voltak az utakon, csak éppen lesz*rták őket. A mai világban akkor lesz fontos és hírértékű a baleset, ha az autó egy TESLA volt, újabban meg Cybertruck.

Felesleges lenne előre itéletet hirdetni, amikor még alig tudható valami… főleg, mert korábban szinte minden alkalommal pofára esett a fősodratú média, amikor tények, adatok és bizonyítékok nélkül féke-veszett gyilkosnak kiáltották ki az FSD és AutoPilot nélküli Tesla-kat.

HAndrás, figyelsz?
A videóban Zach és Jesse nagyon jól érthetően elmagyarázzák, hogy mi, merre, hogyan és miért a Foundation Series vásárlási lehetőség és hogy mi a különbség eme modellek ÁRAZÁSA, illetve a „hagyományos” megrendelése és árazása között?!

„It ain’t luxury, it is just heavy!”
fotó: Lázadó / KBP

Azt is megtudhatjuk még a videóból, hogy

Tessék, HAndrás, egy újabb indok egy Cybertruck-hater short-ra a YouTube-on!
Már nagyon várom!

BALRA a „hagyományos”, előrendelhető modellek — JOBBRA a megvásárolható Foundation Series modellek
forrás: TESLA

Persze, a Forbes is beletörölte a lábát „a CT új árlistájába” a Reuter-s jajveszékelése után. És valahogy az ArsTechnica-nak is sikerült alaposan benéznie a CT weboldalán olvashatókat. Szövegértelmezés elégtelen!

RWD! Ott van a weboldalon? Igen, ott van!
forrás: TESLA

Szóval, a helyzet az, hogy

Mi a tök nem világos ezen?!?

Ott „rozsdásodnak” a telepen… mert már mindenki megvette, aki akarta!
Másnak is teleszaladt a bütyke az értetlenkedőkkel!

A Egyesült Államok-beli új- és használtautó piacról írt a Cox Automotive (cikk: New-Vehicle Prices Hold Steady in June, as Price Pressure Continues to Steer Market, According to Kelley Blue Book Estimates), ebből egyetlen dolgot akartam kiemelni:

Én leírtam, megmondtam, hogy ez van! A Cybertruck vételára csak egyetlen embert zavar, a Magyarországon élő pilisi YouTuber-t, míg az amerikai vásárlóit meg egyáltalán nem! Érdekes… vajon mi lehet ennek az oka?

„In large part, the higher prices for EVs are being driven by market leader Tesla, which has seen prices increase 13% since January. While prices for the popular Model Y and Model 3 held relatively steady month over month in June – although both have increased significantly since January – the new Cybertruck is likely one reason Tesla ATPs have increased. In June, the Cybertruck was the best-selling vehicle priced over $100,000 – average transaction price: $112,696 – with more than 3,200 units sold.”

Tetszik, nem tetszik, megvan a maga vásárlóköre a CT-nek. S veszik-viszik, mint a cukrot!

Tessék, csak tessék! Cybertruck van eladó!
Nem túl drága, nem túl olcsó, celebritásnak ez való!

Mondjuk, még mindig inkább ezt vegyék, mint a 6,7 literes olajkályhával szerelt F-350-t…

– Lázadó


nyitókép: ZEEKR

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük