Tartalomajánló #01

Úgy tervezem, hogy heti rendszerességgel összegyűjtöm és az EMOB blogon megosztom veletek azokat az írásos, videós, podkaszt tartalmakat, amelyeket a figyelemetekbe szeretnék ajánlani. Lázadó szubjektív válogatása erre a hétre.

  • nem igazán csökkenő villanyautó eladások,
  • a hidrogénes autózás teljes csődje és a Toyota kudarca,
  • a TESLA 24Q2 pénzügyi jelentése és
  • a végére egy filmajánló.

Az elmúlt hetekben azzal volt tele a fősodratú médiamunkások által készített híroldal, reggeli tv-műsor, YT-csatorna, stb., hogy visszaestek a villanyautó eladások, hogy csökkent az érdeklődés a villanyautók iránt, hogy itt a baj és A BAJ AZ NAGYON NAGY(!), kétségek között az márkakereskedők és a vásárlók is, s. ez utóbbiak – állítólag -, egyre kevesebben vannak…

Na, most ehhez képest 2024 első 6 hónapjának eladásai alapján az a helyzet a villanyautó eladásokkal, hogy Európa a leglassabban növekvő piaccal rendelkezik.

Az 1 évvel korábbi számokhoz képest minden piacon több autót adtak el, mint tavaly ugyanilyenkor!

Részletezve:

  • Kína: 4,1 millió: +30% (a globális EV-eladások 58,57%-val!)
  • EU & EFTA & UK: 1,5 millió, +1%
  • USA & Canada: 0,8 milliót, +10%
  • Rest of World: 0.6 milliót, +26%

Mindegyik piacon/régióban növekedtek az eladások.
És ha ez nem lenne elég, akkor a tisztán elektromos autók az eladások 65%-t, míg a plug-in hibridek (PHEV) csak a 35%-t adták.

És itt álljunk meg egy pillanatra!
Azt mondják a nagyon okosak, hogy „maj’ akko’ veszek villanyotót, ha maj’ a kínai is azza’ jár!!4!!!” – akkor csak ezt az egyetlen egy félévet kéretik megnézni:

A két fenti számot annak fényében kell nézni, hogy Európa egy 11 millió feletti, Kanada és az USA pedig egy 17,2 millió darabszámos (1,7 mil. + 15,5 mil.) újautó piac!

A JATO riportját is érdemes átfutni, aki jobban el szeretne mélyedni benne, az ezen a linken megteheti.

A fentebb látható ábra alapján nekem nagyon úgy tűnik, hogy az érdeklődés nem csökkent, az eladások sem csökkentek, sőt! Az 1,3 millió nagyobb, mint az 1,26 millió és a 6,85 millió is egy nagyobb érték, mint a 6,56 millió.

Az alábbi táblázatban látható eladási számoknak is figyelmet szentelni! A tisztán elektromos autókra kétszer akkora a kereslet, mint a konnektorról tölthető hibridekre. Ha viszont a TESLA modelljeit nézzük, akkor a különbség már háromszoros!

KÉTSZER akkora a kereslet a tisztán elektromos autókra (BEV), mint a plug-in hibridekre (PHEV)!
stat: JATO

A BEV-ek között a TESLA a Model Y-ból (annak alacsonyabb eladási számai ellenére is) több, mint háromszor annyit adott el, mint a Volvo a hibrid XC60-ból. A Model 3-ból pedig majdnem háromszor annyi fogyott, mint a Ford Kuga-ból…

Európában a TESLA összesen 159.581 db Model 3/Y-t adott el 2024 első félévében, míg a Volvo EX30-ból + az MG 4-ből + a VW ID.4-ből + az ID.3-ból + Skoda Enyaq-ból összesen csak 152.432 darabot adtak el. A Top10-ben tehát a 3.-7. helyezett, a sorban a következő 5 másik autómodell sem képes együtt lépést tartani a TESLA modelljeivel. Erre mondom azt, hogy továbbra sincs igazi nincs konkurenciája a TESLA-nak!

Még akkor sem, amikor harmadával esnek vissza a Model Y eladásai: a 3. helyezett Volvo EX30-ból („starting out at 39.000 euros”) csak 37 ezer darab kelt el, míg a gyengélkedő és 5.000 Euróval többe kerülő Model Y-ból 101.000 darab felett (induló ára Németországban 44.900 Euró)

Ami pedig a TESLA hazai pályáját illeti: „In the first six months of the year, non-Tesla brands sold 294,921 electric vehicles in the U.S., a 33% jump over the 221,485 EVs they sold during the same period in 2023″. Tehát a villanyautó eladások 33%-kal növekedtek az USA-ban az év első 6 hónapjában!

Ugyanez a szám – ha a TESLA-t is belevesszük -, akkor az amerikai villanyautó eladások 7,3%-kal növekedtek a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az első negyedévben 2,9%-os volt a növekedés, a második negyedévben 11,3% a 2023-as eladásokhoz mérten…

Megemlíteném a KIA-t, akik 112%-os növekedést könyvelhettek el a villanyautó eladásokban az első félévre, ez összesen 29.392 db BEV-t jelent. Ennek jelentős része a sokak által kedvelt EV9, amelyet mi is bemutattunk nektek az év elején. A videó kiemelkedően magas megtekintést ért el a YT-oldalunkon, a W1NN3R a mai napig sokakat érdekel:

A Fakedrogen, vagyis a Hydroscam, azaz a hidrogén, mint a személyi közlekedés jövőbeli hajtóanyaga zuhanórepülésben van és az első félév után kijelenthető, hogy brutálisan beleállt a földbe, ahol felrobbant és az utolsó atomjáig elégett. A fool cell, a bolond cella több gondot jelent a Mirai tulajdonosoknak, mint megtakarítást.

Illetve, ha úgy vesszük, hogy technológiai és financionális okok miatt nem tudják hol elkölteni a pénzüket hidrogénre, akkor végül is megtakarítást érnek el… csak nem a jó értelemben.

Áprilisban azt olvashattuk az első negyedévről, hogy:
„Hydrogen car sales in Q1’2024 (YOY change): total: 223 (down 70%).

Hydrogen sales reported by the manufacturers in Q1’2024 (YOY change):

  • Hyundai Nexo: 51 (down 22%)
  • Toyota Mirai: 172 (down 74%)

És tekintsük el attól, hogy egy kontinens méretű országban, ileltve az egész világon valójában 2, azaz kettő FCEV-modell vásárolható meg. Azaz: nincs választék. Mert az adott államban egyáltalán nem forgalmaznak FCEV modelleket, vagy azért, mert ha forgalmaznak is, csak a NEXO FCEV és a Mirai kapható.

Egészen hihetetlen módon a Hyundai-nak és a Toyota-nak még ezt a 70%-os visszaesést is sikerült alul múlniuk a második negyedévben:

Igen, jól látod. Kilencvenegy százalék!

„The second quarter of 2024 brought a significant decrease in hydrogen fuel cell car sales in the United States. (..) According to the Hydrogen Fuel Cell Partnership’s data, only 99 new hydrogen fuel cell cars were sold in the U.S. in Q2.
It’s a 91% year-over-year decline and the lowest level since Q4 2015 when the hydrogen niche was in its infancy.”
írja az InsideEVs a „U.S. Hydrogen Car Sales Are Collapsing” c. cikkében.

De még ennél is siralmasabban mutat a járművek statisztikája:

„The Toyota Mirai is the primary one with 73 sales in Q2, down 93% year-over-year. The Hyundai Nexo sales amounted to 26 units in Q2, down 35% year-over-year.” Azaz a 2 gyártó együtt sem tudott eladni még 100 darab új FCEV modellt a 2. negyedévben.

Néhány éve a Honda-t is sikerült bepalizni és ahelyett, hogy egy rendes villanyautót gyártanának (az e dizájnja jó, de technológiailag nem lenyűgöző, sőt – és max. 2 személy kényelmes szállítására alkalmas — a GM által Mexikóban gyártott Prologue meg hát … izé! Nem is értem, ez kinek az ötlete volt?!) belevágtak a bolond-cellás modellek gyártásába. De nem nagyon, hanem csak egy kicsit.

Az egyébként teljesen irreleváns „CR-V e:FCEV” – ez neki a neve: cé er vé e kettőspont ef cé e vé -, a Honda tervei szerint 300-egynéhány darabos példányszámban készül majd, de nem hetente, nem havonta, hanem: ÉVENTE!!

„The overall cumulative sales of FCVs in the U.S. exceeded 18,000 as of the end of the quarter. This number includes over 14,000 Toyota Mirai, which accounts for almost 79% of all FCVs sold.”

És a valamivel több, mint 14 ezer darab Mirai értékesítéséhez az elmúlt 9 évre volt szüksége a Toyota-nak! Az első Mirai-kat 2015 Októberében értékesítették az Egyesült Államokban.

Legnagyobb sajnálatomra a XXXIII. nyári olimpiai játékok/Párizsi Olimpia sem maradhatott ki a Toyota greenwashing akciójából. És nagyon sokan a megnyitó ünnepség kékre festett meztelen színészén vannak felháborodva, ahelyett, hogy a Toyota tény ferdítései, mellébeszélései és ártalmas tevékenysége miatt aggódnának! Míg az előbbi legfeljebb a jó ízlést sérti, a Toyota belső égésű motoros mániája és hidrogénes lázálma sok ezer, sok tízezer ember egészségét kockáztatja! Rövid és tömör cikk, benne a valóban fontos információkkal: Scientists want the Paris Olympics to dump Toyota’s Mirai as an official car. Here’s why

A LUCID Air új rekordja 567 mérföld.
forrás: GoMechanic Blog

A LUCID Air új rekordja, amelyet 2024 Júniusában állított be: 913 km, azaz 567 mérföld, 62 mérfölddel meghaladva a 2 évvel korábbi hatótávot. És mint azt Mirai tulajdonosoktól megtudhattuk, hogy tapasztalataik alapján a valóságban kb. 260 mérföldre (418 km-re) elegendő a hidrogéntartályok kapacitása, ami – sajnos – jóval kevesebb, mint a Toyota 402 mérföldes (646 km) igérete.

Tehát 567 mérföld (913 km) vs. 260 mérföld (418 km) – nagyon nem mindegy! Azt pedig a fészbúk kommentelőktől tudjuk, hogy egy villanyautó esetében a 418 km szinte semmire sem elegendő hatótáv, de egy tüzelőanyag-cellás autónál éppen ideális – annak ellenére, hogy Magyarországon 1, azaz egy darab H2-töltőállomás üzemel, míg 220V-os konnektor minden garázsban megtalálható.

Miért? Mert az egyszerűbb és olcsóbb technológia győzedelmeskedett a bonyolultabb és drágább felett. Nahát, vajon hogyan történhetett mindez? Gondolom, a vásárlók megnézik, hogy mit kapnak a drága pénzükért cserébe.

Ha még nem olvastad az alábbi, a témához kapcsolódó cikkünket, most bepótolhatod:

Aki azt gondolja, reméli, hiszi az elmúlt évtized tüzelőanyag-cellás járműinek teljesítménye, értékesítési számai és az infrastruktúra telepítési és üzemeltetési költségei után, hogy végül a hidrogén/tüzelőanyag-cella fog nyerni a tisztán akkumulátoros hajtással szemben, az miért gondolja így, mit remél, miért hiszi, hogy ez meg fog történni? Tényleg szeretném tudni!

Miközben a tüzelőanyag-cella csúfos kudarca, szánalmas haláltusája, a Toyota vergődése nem igazán érdekli a mainstream médiát (nem harapják le tőből azt a kart, amelyik – jelenleg még – a megélhetésüket biztosítja), ezzel szemben a TESLA-t még most is temetik, Musk-ot még ma is fikázzák és mivel alapjaiban nem értik az egészet, amit a TESLA csinál, még jól félre is magyarázzák.

Meglepi: a TESLA nem egy autógyártó cég. Mint amilyen pl. a GM, vagy Ford, vagy a VW – mondjuk ők sem autógyárak igazán, hanem sokkal inkább olyanok, mint az IKEA: a 156 különböző beszállítótól érkező alkatrészekből összeszerelik a különböző alkatrészeket, elemeket és a végén egy autónak látszó tárgy lesz belőle. Vagy egy foshalom, amelley csak a baj van.

A TESLA egy technológiai cég! Még az IT, azaz „informatikai vállalkozás” megnevezést sem lehetne igazán rájuk aggatni, mert amellett, hogy járműveket gyártanak (hardver), arra pedig szoftvereket írnak (pl. akkumulátor-pakk menedzsment, önvezetés, stb.), még sokminden mással is foglalkoznak:

  • humainoid robotokat fejlesztenek (és hamarosan sorozat-gyártanak),
  • energia előállító- és tároló üzletágukban napelemeket és napelemes tetőcserepet gyártanak és üzemelnek be,
  • valamint akkumulátoros energia-tárolást értékesítenek, üzemeltetnek lakossági és ipari ügyfeleknek,
  • emellett otthoni- és nyilvános töltőállomásokat gyártanak és működtetnek 4 kontinensen!

A TESLA villanyautóinak – most éppen az Egyesült Államok-beli májusi eladási adatok alapján -, 12 év után sincs konkurenciája:

Nincs kereslet béna, elavult, túlárazott villanyautókra…
forrás: X / Sawyer Merritt

A Netflix-en látható Jennifer Lopez legújabb filmje, az Atlas (mi tegnapelőtt este néztük meg), ami egy 2 óra időtartamú, véleményem szerint erős-közepes értékelésű, nyár estékre kiváló sci-fi.
Ebben a filmben láttam először a 7 éve alapított, észak-amerikai (Torrance, Kalifornia) CANOO járművet egyszer elgurulni a kamera előtt és sokkal többször egyhelyben állni. Ők onnan lehetnek ismerősek, hogy 2023 nyarán 3 darab minivan-t adtak át a NASA-nak az Artemis küldéshez, amelyet az űrhajósok földi szállításához használnak.

2021 CANOO Pickup Truck
fotó: Canoo Technologies

Az éles szeműek a filmben láthatnak egy, az út szélén parkoló Aptera-t és egy kerékcserés DeLorean Omega 2040 Concept-t is… a háztetőkön(!) leparkolt sok másik „hagyományos” autó mellett.

– Lázadó


nyitókép: freepik

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük