Villanymotorral Hajtott Teherautó

…volt a címe annak a rövidke cikknek, amely az egyik, 1994-es iskolaújságban megjelent. Ma már fel sem kapjuk erre a fejünket, de akkoriban elég nagy szónak számított.

Az általános iskolámnak volt egy iskolaújságja, amely a SULISAJT-Ó névre hallgatott. Ezt diákok írták diákoknak, a legváltozatosabb témákban lehetett információkhoz jutni – és természetesen, nem ingyen! Gondolom, hogy a 20,- Ft-os ár éppen, hogy fedezte az előállítási költségeket. A Bankmonitor inflációs kalkulátorát használva ez az összeg ma 195 Ft lenne. Alig kétszáz forint egy iskolaújságért pedig sem sok. Ma már egy jófajta, retró-hangulatú, kockás matekfüzet is 156 Ft-ba kerül.

Akkoriban már létezett a Microsoft szövegszerkesztőjének egy korai verziója (ez volt a: Word for Windows), amely alkalmas volt egyfajta kiadvány szerkesztésre is, de a suliújság sokszorosítása továbbra is egy szekrény méretű fekete-fehér fénymásolóval történt. Ismerve a 90-es évek közoktatásának költségvetését, örülhettünk, hogy jutott pénz fénymásológépra, fénymásoló papírra, tartozékokra és karbantartásra.

Az újság havonta jelent meg és az iskolai dolgok mellett egyéb érdekességekről is olvashattunk benne, s az egyik ilyen például egy újdonságnak számító, egyedi megoldásról ír, amely egyenesen Japánból érkezett meg hozzánk.

Ma már megmosolyogjuk a minimalista technikai specifikációt, miszerint 54 darab nem-tudjuk-hogy-milyen akkumulátort nem-tudjuk-hogy-mennyi-idő-alatt feltöltve 50 km-es hatótáv áll az Isuzu által gyártott kishaszon-gépjármű rendelkezésére. És bármennyire is meglepő, technikai leírást nem találtam a prototípusról, de az iskolaújságban látható fotó még ma is megtalálható az Isuzu japán weboldalán! A fénykép – valószínűsíthetően – egy korabeli autós újságból származhatott, amelyből a fotót kivágva fénymásolódott bele az iskolaújságba…

Ha neked megvan az eredeti cikk az egyik 1990-es évek elejéről származó autós magazinból, akkor arra kérlek, hogy osszd meg velünkaz elérhetőségeinket itt találod!

A képaláírásban azt olvashatjuk, hogy „electric delivery truck — COOP Electric Development Co. Ltd. / Isuzu Motors Limited”.

Bár a tisztán elektromos teheruató-prototípus az iskolaújságba csak 1994-ben került bele, maga a projekt 3 évvel korábbi: 1991-es (januári) dátumot találhatunk az eredeti fotó mellett.

Nem csak az illusztrációként használt fénykép, hanem az eredeti fotó is – amelyen látható az aszfalt és a fák a háttérében – megtalálható az Isuzu japán weboldalán. A projektből legjobb tudomásom szerint nem lett semmi sem, egyik a sok hamvába halt korabeli kisérletből. Az interneten nem találtam semmi érdemlegeset a COOP EV 2000-ről, csak ezt a 2 fotót.

Hogy el tudjuk helyezni időben az Isuzu projektjét, a GM EV1 alapjául szolgáló prototípust hoznám fel viszonyítási pontként: a GM Impact Experimental-t 1990-ben mutatták be a sajtónak, de sorozat-gyártásra érett példány/technológia csak 1996-ra lett belőle. Ja, már akkor is elég lassan mentek a dolgok a GM-nél… az Isuzu-nál meg még lassabban.

– Lázadó

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük