Tartalomajánló #06

Heti rendszerességgel összegyűjtöm és az EMOB blogon megosztom veletek azokat az írásos, videós, podkaszt tartalmakat, amelyeket a figyelemetekbe szeretnék ajánlani. Lázadó szubjektív válogatása erre a hétre.

  • Kanada Kormánya is beállt a sorba: 100%-os büntetővám a kínai gyártású BEV-ekre!
  • FCS – Majdnem rendkívüli hírek
  • RENDKÍVÜLI HÍR!! Kanadában sem csökken a kereslet a(z új) villanyautók iránt!
  • Villanyautóval (TESLA) közlekedni sokkal-sokkal olcsóbb!

Tesla asked Canada to reduce tariffs on its EVs made in China, Reuters source says: Október 1.-től Kanada 100%-os büntetővámot szed be a kínai gyártású villanyautók után – és ezalól a TESLA Gigafactory Shanghai gyárában készült Model 3-k és Model Y-ok sem képeznek kivételt. A kanadai újautó piacra a TESLA ázsiai gyárából érkezik a 2 kisebbik modell, a 3 és az Y, nem az Egyesült Államokból.

Érdekesség, hogy:

  • a belső égésű motoros autókra ez a büntetővám nem vonatkozik, szóval elméletileg, ha akarnák, akkor a kínai autógyártók simán exportálhatnának ilyen modelleket Kanadába,
  • továbbá 25%-os büntetővámot kell fizetni a kínai nyersacél és alumínium behozatala esetén.

Kanada roppantúl tehetséges pénzügy minisztere, Chrystia Freeland – arronganciájának teljes tudatában -, tagadta, hogy a TESLA-val is tárgyalt volna, vagy tárgyalna arról, hogy TESLA a kanadai piacra esetleg az Államokból hozhatná a Model 3/Y-t…

A másik okostojásnak még Augusztus elején kellett feltétlen szólalnia az ügyben:

Jelen pillanatban a népi hősként tetszelgő politikusok olyan autógyárakat és gyári munkahelyeket akarnak megvédeni/megmenteni, amelyek ma még nem is léteznek. Ami pedig itt van, az mind-mind amerikai cégek miatt létezik, a GM-nek és a FORD-nak köszönhetően működik Kanadában.

Panaszkodnak, hogy hát a helyi autógyártók – tehát a GM, a FORD, a Stellantis csoport amerikai ága, a Chrysler – nem biztos, hogy egy éjszaka alatt fel tudják venni a lépést és tudják tartani a tempót a kínai autógyártókkal…

No shit, Sherlock!

Mondják ezt 2024. Augusztusában.

Kérdésem van: hol voltak csak az elmúlt 3 évben?!?

Semmi mást nem kellett volna a GM, a FORD és a Stellantis menedzsmentjének, a különböző minisztereknek/politikusoknak csinálnia, csak odafigyelni az egyébként kanadai származású Sandy Munro-ra, aki már 3 éve megmondta, hogy pontosan az fog megtörténni, amit ma látunk/tapasztalunk!

2021. Március:

2021. November:

Miért? Mert Sandy az iparágban dolgozik 40+ éve és olyan szakmai tapasztalata van, mint egyetlen menedzsernek se a GM-nél, vagy a FORD-nál, vagy egyetlen kanadai/amerikai politikusnak se!

Kétségtelen, hogy a GM, a FORD bealudtak, a Stellantis-tag Chrysler meg azt se tudja, hogy merre van az előre… S amikor végre magukhoz tértek, olyan BEV-ket kezdtek gyártani, amelyek kb. senkinek sem kellenek.

Mert a T. Vásárlók nem hülyék! Annak idején még el lehetett nekik magyarázni a legújabb modell sajtóanyagában, hogy a 6.0L V8 a 95 lóerővel és a 22 liter/100km-es fogyasztással kimondottan előnyös a számukra – eközben a japánok meg a 2.0L sor 4-es blokkból kihoztak 200+ lóerőt… Nem lehet többé elhitetlni a pénzes vásárlókkal, hogy elég lesz nekik a CO2-kvóta miatt kényszerből gyártott EV lassú töltéssel, alacsony hatótávval, fapados felszereltséggel, horrorisztikus áron.

Csinálhatták volna azt is, hogy nem 100% a büntetővám – tőlem hívhatod adónak is, de ez nem az(!) -, hanem a szabad piaci verseny illegális befolyásolása!

A kínai BEV-re kiszabott büntetővám miatt a GM, a FORD (na, meg a Stellantis is) most majd biztonságba érzi magát, kényelmesen hátra dőlhetnek és nem csak kutatás-fejlesztés nem lesz, hanem tisztes árazású, elfogadható specifikációkat felvonultató BEV sem az észak-amerikai piacon a helyi gyártóktól.

A baj az, hogy – ha a 2023-as évet veszem alapul – a GM és a FORD elektromos autói nem csak hogy a kínai villanyautókkal, hanem az amerikai TESLA modelljeivel sem vették már fel a versenyt sem tudásban, sem értékesítési számokban. Most pedig még annyira sem fogják majd!

Jobb lett volna határozott időre bevezetni a büntetővámot és inkább a védővám megnevezéssel élni:

  • 2025 végéig 50%,
  • 2026 végéig 35%,
  • majd 2027 végéig 20%.
    És ennyi.
    Tehát 2028. Január 1-től 0% a védővám, azaz bármelyik ország bármely autógyártója hozhat be új villanyautókat Kanadába. Ez fair play lett volna, ezzel nem lett volna problémája a kínai elvtársaknak sem, ezzel sokkal jobban jártak volna a kanadai autóvásárlók is!

Ha a GM és a FORD (jól van, OK, a Stellantis is……….) komolyan akarja, akkor ennyi idő alatt összekaparja magát és versenyképes modellekkel van jelen a piacon.
Vagy ha ez nem tetszik nekik, akkor akár csődbe is mehetnek!

Vajon feltétlenül szükséges állami pénzből több milliárdnyi adó dollárból megmenteni egy profit-orientált, a piacból élő, szakemberekkel, évszázadra visszanyúló tapasztalattal rendelkező részvénytársaságot? Szerintem nem.

Majd betölti a keletkezett űrt valaki más, jön majd a GM és/vagy a FORD és/vagy a Chrysler helyére valamelyik másik gyártó és az élet megy tovább.
Mondjuk ez a 3 év elég lenne arra, hogy a Geely, a BYD felépítsen 1-2 autógyárat a kontinensen, mint ahogyan azt tették korábban mások is.

Az észak-amerikai piacon előbb megjelentek az európai autómárkák: VW (Audi, Porsche), Mercedes, BMW, Volvo, Alfa Romeo, Ferrari, de volt még Peugeot és Renault is… aztán jöttek a japánok a Toyota-val, a Nissan-nal, a Honda-val, a Mazda-val, na meg a Lexus-szal, Acura-val és az Infiniti-vel.
Majd úgy 25-30 évvel ezelőtt megjelentek a dél-koreai márkák is: a Hyundai és a KIA, majd jött a Genesis. Először mindenki csak „otthon” legyártott autókat hajóztatott át Kanadába és az USA-ba… majd szép lassan felépültek az autógyárak is az Egyesült Államokban és Kanadában is.

Ugyanígy tett a BYD is: autóbusz gyárat épített előbb Kaliforniában (2013), majd idén Júniusban megindult a gyártás az Ontario-ban található gyárukban is: „Chinese electric vehicle maker BYD Co Ltd said on Tuesday it had opened its first plant in Canada to assemble buses for the Toronto Transit Commission, a public transport agency. The Warren Buffett-backed company said the 45,000-square-foot facility is based in Ontario.”

„Chinese company is already present with buses on order (or in operation) in Toronto, Victoria, Longeuil, St. Albert and Grand Prairie.”írja a Sustainable Bus c. weblap. Szóval az nem baj és senkinek sem fáj, hogy ha egy kínai cég autóbuszgyárat nyit az USA-ban, majd Kanadában és idővel megszorongatja a őshonos konkurenciát (pl. New Flyer) BEB, azaz Battery Electric Bus kínálatban.

Sajnos a villanyautók tekintetében még nem tartunk itt, de majd egyszer eljuthatunk ide is. Addig is jobb lett volna mindnekinek, ha a Vásárlók szavazhattak volna a pénztárcájukkal, hogy mely gyártónak az autóját vásárolják meg, s nem a politikusok hoznak – a vásárlók szempontjából – rossz döntést a saját érdekeik mentén!

A TESLA-nak 12 évnyi autógyártás és forgalmazás után sincs konkurenciája sem az észak-amerikai kontinensen, sem Európában. És a büntetővámok miatt valószínűleg ez még sok éven át így is marad majd!

Gondolom, a Fully Charged Show-t és Robert Llewellyn-t nem kell bemutatnom senkinek sem. A legfrissebb ABN-t ajánlanám figyelmetekbe, s abból is 2, azaz kettő darab hírt:

Hír 1: US oil company ran 1977 article predicting climate crisis could cause starvation

„That lawsuit alleges that Marathon knew of the dangers of global temperature rise long before the general public due to its membership in the American Petroleum Institute, which began studying the link between fossil fuels and global heating decades ago.

This newly surfaced article shows the company was undertaking efforts on its own to stay up to date on the latest climate science and the threats a more volatile climate could pose to humankind.

Entitled “World Weather Watch”, the article summarizes the debate, quoting J Murray Mitchell of the National Oceanic and Atmospheric Administration (Noaa), a federal US government scientist who during the 1970s warned that industrial carbon dioxide emissions could melt the polar ice caps and pose threats to human civilization.”

Hír 2: Wind and solar overtake EU fossil fuels in the first half of 2024

Ki ez az EMBER? Ők egy független, non-profit energetikai agytröszt, amelynek célja, hogy adatokkal és irányelvekkel felgyorsítsa a tiszta energiára való átállást.

A riport innen letölthető, PDF fájlként. A jelentésben jól látható, hogy az EU fosszilis energiahordozók felhasználása mélyrepülésben van (lásd: 7. oldal).

Ha csak az elmúlt 1-2 évet nézzük, akkor jól látható, hogy a fosszilis energiahordozók felhasználása minden EU-tagállamban vissza esőben van és a megújuló energiaforrások, s leginkább a napelemes energia-termelés gyorsan növekszik!

Wind and solar generated 30% of the EU’s electricity in the first half of the year, compared to 27% from fossil fuels. Together, wind and solar surpassed fossil generation in thirteen Member States, with four of these hitting the milestone for the first time in 2024 over a January-June period: Germany, Belgium, Hungary and the Netherlands.”

Fossil fuels generated 17% less than in the same period in 2023 (-71 TWh), while demand grew by 0.7% (+9 TWh). The drop in fossil generation meant fossil fuels accounted for just 27% of total EU electricity generation in the first half of 2024, compared to 33% over the same period in 2023.”

Solar generation grew by 20% (+23 TWh) and wind generation rose by 9.5% (+21 TWh) compared to the first six months of 2023. Combined, wind and solar grew 13% (+45 TWh). This meant that their share of EU electricity generation increased from 27% in the first half of 2023 to 30% in 2024, an all-time high. Hydro rebounded by 21% (+33 TWh), following droughts that had resulted in very low output for the previous two years. The growth from solar and wind combined with the recovery in hydro generation meant that at 50%, renewables generated half of the EU’s electricity in the first half of 2024.

Coal generation dropped steeply, with a 24% fall compared to the same period last year (-39 TWh). This was more than half of the 71 TWh fall in fossil generation. Gas generation fell by
14% (-29 TWh). This follows sizeable falls in the previous year: in the first six months of
2023, coal fell by 21% (-45 TWh) and gas by 16% (-39 TWh)
.”

Akiknek mindig Lengyelország miatt sír a szája, annak érdemes tudnia, hogy: the share of
coal in the Polish electricity mix reached an all-time low
for a single month in May 2024,
supplying 57% of the country’s electricity. Just 5 years ago, in May 2019, coal supplied
80% of Polish electricity
.”

Úgy néz ki, hogy magyar villamosáram előállítás meg tudna lenni a rettentően drága szovjet Putyin-féle orosz földgáz és kőolaj nélkül is: „The growth in solar is more widespread, with strong capacity additions leading to large generation increases across the EU, including in Germany (+4.5 TWh, +14%), Spain (+2.7 TWh, +13%), Italy (+2.6 TWh, +17%) and Poland (+2.4 TWh, +37%). Relative growth was even faster in other countries with Hungary’s solar generation increasing 49% (+1.5 TWh) in the first half of 2024 compared to the same period in 2023.”

Továbbá: Wind and solar grew by 45 TWh, fast enough to meet and exceed new electricity demand, leading to a fall in fossil generation.”

Végül nézzük meg a 2023-as magyar energia mixet:

  • vízenergia: 0,61%,
  • egyéb fosszilis: 0,98%,
  • szélenergia: 1,75%,
  • biomassza: 4,89%,
  • fekete kőszén: 7,77%,
  • napenergia: 18,44%,
  • földgáz: 21,09%,
  • atomenergia: 44,47%.

A napenergia hamarosan átveszi a 2. helyet a földgáztól, a biomassza pedig maga mögé utasíthatja a fekete kőszenet. Ehhez nem kell már sok idő, maximum 2-3 év.

Kanadában az illetékes minisztérium, azaz A Hülye Megnevezések Minisztériuma úgy határozott, hogy szemben az elterjedt, népszerű, egyértelmű(bb) megnevezések helyett – amelyet már megtárgyaltunk a Tartalomajánló #04-ben az „Elektromos, vagy elektromosított?” cím alatt, lásd: BEV, PHEV, H2-FCEV -, inkább egységesítve a Zero-Emission Vehicles (ZEV) elnevezést használja az összes olyan járműre, amelyben a belső égésű motor helyett, vagy mellett más is hajtáslánc – mint pl. az elektromos -, is megtalálható.

Amint az alábbi táblázatban látható, 2023 Januárjában „csak” 4.709 új ZEV, míg 2024 Januárjában már 10.829 új ZEV után vették fel az állami támogatást a járműveket megvásárló/lízingelő magánszemélyek és cégek.

grafikon: Daniel Breton / Fb

6 hónappal később, azaz 2024 Júliusában viszont már 19.991 darab új ZEV után kérték az állami támogatást Kanadában, ebből 14.947 db volt BEV, tehát tisztán elektromos jármű.
Azaz fél évvel később, a nyár közepén több villanyautót adtak el, mint ahány BEV + PHEV + H2-FCEV összesen elkelt az év első hónapjában.

És – most jön a kedvenc részem(!!) -, Júliusban sikerült eladni még 1, azaz egy darab, tehát EGYETLEN EGY darab Toyota Mirai-t is – ezt az egyetlen darabot EGÉSZ KANADÁBAN, a világ második legnagyobb területű országában, 37 millió lakos mellett -, méghozzá Július 2-án, Quebec-ben!

Ez volt tehát egyetlen hónap igényei alapján látható arány, a következőkben a táblázat által lefedett időszakot ismertetem: az Április 1-től Július 31-ig tartó időszakban összesen 2, azaz KETTŐ darab H2-FCEV, tehát tüzelőanyag-cellás – gyengébbek kedvéért: hidrogénes -, autót, pontosabban Toyota Mirai-t adtak el az egész Kanadában. Ugyanezen időszak alatt viszont 17.022 db TESLA* Model 3/Y kelt el!

Tehát 8.511-szer több TESLA* Model 3/Y fogyott el, mint amennyi H2-FCEV Mirai.

* a TESLA Model S és a Model X modellek nem jogosultak iZEV támogatásra

S hogy mi ennek az oka?

Mert a TESLA szar, a Toyota pedig tudja, hogy mi kell a vásárlóknak, a Toyota látja, hogy milyen lesz a jövő autóparkja, hogy milyen meghajtású autók alkotják majd a 2030-as évek utcaképét…

Ja, vagy várj… nem is!

De a Toyota hidrogénes lázálmának megtestesítőjét nem is a TESLA alázta meg már a sokadik alkalommal. Hanem a vietnámi VinFast a VF8-cal: ebből a modellből 719 darabot adtak el ebben a 4 hónapban!

A PHEV-ek, azaz a konnektoros benzines autókról mondják sokan – valószínűleg tapasztalat nélkül -, hogy az a legjobb megoldás, mert ha kell, akkor ott az elektromos hatótáv – például a városban -, ha pedig kell, ott a benzinmotor – például autópályán. Csak sajnos nem a sofőr dönti el, hogy mikor műkdik kizárólag az elektromos hajtáslánc és mikor és mennyi időre indul be a benzinmotor vezetés közben?!

A fenti táblázatban külön kategóriában szereplnek a PEHV-ek:

  • az egyik azok a hibrid benzinesek, amelyek az EPA teszt alapján kevesebb, mint 50 km-t tudnak megtenni tisztán elektromos üzemmódban: ezekből 2.861 db fogyott,
  • míg azokból a hibrid benzinesek, amelyek tisztán elektromos üzemmódban több, mint 50 km-t tudnak megtenni, 16.317 db került eladásra.

Tehát a listázott 4 hónapban több Model 3 és Model Y fogyott el, mint ahány nagyobb hatótávú PHEV összesen… azért ez elgondolkodtató!

– Mennyi?
– 30.
– Mi harminc?
– Mi mennyi?

😆😆

A Calgary-i Adrian Bollard még Július 23.-án posztolta az alábbi képet a Fb oldalára:

Adrian Bollard / Fb

Nem kalkulációról van szó, hanem a való világból származó számokról. Ahelyett, hogy csak üzemanyagra, az XC70 megtankolására elköltött volna több, mint 43 ezer kanadai dollárt, villanyszámlára, a TESLA Model 3 töltéseire kifizetett közel 7.300 CAD-ot.

De! A Volvo-nál nem számolt az évi legalább két olajcserével, amely legyen mondjuk 120 CAD/alkalom:

  • ha a 6 évvel számolok, akkor ez legalább 12 motorolaj cserét jelent,
  • de ha a 300.000 km-rel számolok és csak 15.000 km-ként cseréltetett motorolajat (mondjuk 8, vagy 10 ezer helyett), az 20 alkalmat jelent… tehát több tíz liternyi motorolaj és az olajszűrők cseréjének költségei további kb. 2.400 CAD kiadást jelent a 43.200 dollárnyi üzemanyag-költségen felül

S így máris 45.700 kanadai dollárnál járunk – szemben a 7.300-zal.

A 6 év alatt el nem költött 38.400 CAD-ból pedig akár vehetne egy új TESLA Model 3-t is. Vagy nyaralásra költi, ahelyett, hogy odaadta volna a dollár billiárdos olajipari társaságoknak!

– Lázadó


nyitókép: freepik

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük