Tartalomajánló #07

Heti rendszerességgel összegyűjtöm és az EMOB blogon megosztom veletek azokat az írásos, videós, podkaszt tartalmakat, amelyeket a figyelemetekbe szeretnék ajánlani. Lázadó szubjektív válogatása erre a hétre.

  • Magyarország vs. Japán: MÁV, te is látod ezt?
  • USA, 1940: A benzin ereje – a gőzhajtás csődje.
  • TESLA Supercharger Hálózat, 2024Q3
  • TESLA Semi menni Európa
  • RIVIAN: a villanyautók nem robbanak fel a hurrikánban (sem)!
  • GM és FORD: így kell kamuzni!

Egy YouTube Shorts-ban jött szembe a japán panoráma-különvonat, a Saphir Odoriko, amely nem csak pontos, gyors, hanem olyan, mint egy 6-csillagos luxus-szálloda.

A jegyek ára, egy fő számára, egy útra, a teljes útvonalra:

Cserébe nem csak 1 olyan, amilyen WC van a szerelvényen, hanem egy komplett fürdőszoba található az egyes vasúti kocsikban, illetve van külön piszoár és tökéletes tisztaságú mosdó. Valamint van hatalmas, süppedős, forgatható-dönthető, lábtámaszos, kis asztalkás, olvasólámpás, elegáns bőrfotel. És van egy komplett étterem is, amelyben olyan tésztaétel is rendelhető, amelyet maga Chéf Zaiyu Hasegawa, a világhíres tokiói étterem, a Kagurazaka főszakácsa választott be az étlapra. Az Ő étterme volt az, amely a pandémia közepén, 2020-ban, két Michelin-csillagot is be tudott gyűjteni! Menüt rendelni pedig a vonat saját okostelefonos applikációjában érdemes.

A Saphir Odoriko a Tokió belvárosa és Shimoda városa (Izu félsziget) közötti 167 km-es távolságot a maximum 120 km/h végsebesség és a 9 megálló mellett kb. 2,5 óra alatt teszi meg – a látvány pedig leírhatatlanul gyönyörű!
Ugyanezt az útvonalat – a menetrendi adatok alapján – a Tokaido Shinkanzen 2 óra 22 perc/31 perc alatt teszi meg.

Hmm, van még hova felnőnie a MÁV-nak…

* JMF – Jó Magyar Forint

Teljesen véletlenül találtam rá Rube Goldberg „gépének” Wikipedia-szócikkjére. Aki nem ismeri Rube (1883/JL/04 – 1970/DE/07) szakmai múltját, annak a szócikk kiváló leírást ad az amerikai karikaturista, szobrász, író, mérnök és feltaláló munkásságáról. Angol nyelvterületen a nevével fémjelzett „gépezet” egy láncreakciós típusú gép/szerkezet, amelyet szándékosan egy egyszerű feladat közvetett és nem gyakorlatiasan túl bonyolult módon történő végrehajtására terveztek.

Szerintem legtöbben ilyet a Tom és Jerry rajzfilm-sorozat egy-egy epizódjában láthattunk, amikor Tom valamiféle Jerry-elfogó gépezetet alkotott.

Teljesen feleslegesen, ugye. Az eredményt meg már tudjuk:

Dohányzó rajzfilm figura… igazi 1940-es évek.

A Rube gépéről szóló szócikkben megtalálható egy 1940-ben készült rövidfilm is, amelynek egy 3 és fél perc hosszúságú részlete lesz a fontos a számunkra.

„DE MIÉRT IS?” – teheted fel a teljesen jogos kérdést!

Something for Nothing, 1940
forrás: Wikipedia

AZÉRT, mert az 1930-as évek végén, az 1940-es évek elején a villanyautó és a gőzautó(!) még mindig napirenden volt: Apparently Electric cars were a thing in the 1940s – Electric Taxi 1943 (USA)

Adj rá hangot!

Tudtad-e?

„Az elektromos önindító bevezetésével a belsőégésű motor népszerűbb lett, mint a gőz, de teljesítményben, hatótávolságban, üzemanyag-takarékosságban és károsanyag-kibocsátásban nem feltétlenül volt jobb a belső égésű motor. Egyes gőz-rajongók úgy érzik, hogy a gőzhajtás nem kapta meg a maga részét az autók hatékonysága terén.”

írja a Wikipedia angol nyelvű, a gőzautókról(!) szóló szócikke. A későbbiekben pedig azt olvashatjuk, hogy:

„When air pollution became a significant issue for California in the mid-1960s the state encouraged investigation into the use of steam-powered cars. The fuel crises of the early 1970s prompted further work. None of this resulted in renewed steam car manufacturing.”

Na, vajon miért? Mert a 2 évszázaddal ezelőtti technológia az igazi zsákutca – NEM az elektromos hajtás!

2009 Áprilisában James D. Crank írt egy értekezést A FRESH VIEW OF THE STEAM CAR FOR TODAY címmel. A meglehetősen részletes és hosszadalmas véleménycikk utolsó mondata így hangzik:

The modern steam car is a viable alternative and should be vigorously pursued.

Mr. Crank – ha jól olvastam azt a néhány bekezdést -, ugyanabba a hibába esett ezelőtt másfél évtizeddel, mint a ma embere, aki a villanyautókat, a tisztán elektromos meghajtást kritizálja tapasztalta nélkül, csupán a 10-15 évvel ezelőtti adatok alapján.

Sok más habzó szájjal fröcsögő benzinvérű kommentelő mellett Mr. Crank szintén kettős mércét alkalmazott:

  • amellett, hogy 150 év alatt mennyit fejlődött a gőzhajtás és mennyi mindenre képes lehetne a gőzhajtású autó,
  • teljesen megfeledkezett róla, hogy a villanyautók, az akkutechnológia, a cellák kémiája, az elektromos meghajtás ugyanúgy fejlődni fog az idő múlásával.

Abból indult ki, hogy a villanyautók, az elektromos meghajtás tekintetében minden marad a már megismert, 2009-as szinten. Valamiért arra gondolhatott, hogy amit akkor látott, hallott (tapasztalt??) az úgy marad örökre (LOL!), hogy míg a gőzhajtás rengeteget fejlődött az évtizedek alatt, ugyanaz a fejlődés nem lesz igaz az akkumulátorokra, villanymotorokra.

Ne feledjük, hogy Mr. Crank hitetlenségének és alul informálódottságának oka lehet az, hogy sarkos véleményének megfogalmazása előtt 10 évvel darálta be a General Motors 3-4 kivétellel az összes EV1-t … – lásd bővebben itt:

…és nagyjából 6 hónappal voltunk a TESLA Roadster megjelenése után: 2019. Április 2.-ig összesen „csak” 320 darab tisztán elektromos modellt adtott el Elon Musk és csapata. És ők voltak az egyetlen, akik ezt meg tudták tenni: a GM-nél, azaz a Saturn-kereskedésekben az EV1-t az ügyfelek csak lízingelhették, ezért is tudta a GM később visszavenni tőlük.

James „Jim” D. Crank 2017. Július 5-én elhunyt. Már nem élhette meg a TESLA által a Model 3-mal és a Model Y-nal elért világsikereit… a RIVIAN által elért nem kis elsőségeket, a kínai villanyautógyártók, a BYD, a ZEEKR villanyautós eredményességét. Halálával talán a múlt homályába veszik a gőzhajtású autók iránti abszolút elkötelezettség, a már-már hisztérikus megszállotság a gőzzel hajtott személyautók iránt…

Az akkutechnolgóia, a hajtásláncok fejleszétese, a villanymotorok hatékonysága, a szoftver jelentősége, valamint a villanyautók népszerűsége olyan mértékben növekedett meg 2012, a Model S megjelenése után, amelyre valószínűleg sokan még a legvadabb álmukban sem gondoltak. Sokszor elmondtuk már, de nem lehet elégszer: egy tíz évvel ezelőtt legyártott TESLA lehet, hogy külsőre pont úgy néz ki, mint az 1 héttel ezelőtt legyártott, de a lemezek alatt hatalmas a változás: a legújabb akku-kémia, a legújabb hajtáslánc, a legmodernebb hardver-elemek és persze, a legfrisebb szoftver.

A hidrogén-hajtás, a.k.a. tüzelőanyag-cella ugyanarra a sorsra jutott, mint a gőzgépek, a gőzhajtású autó: hangoztatják az előnyeit, hangosan kiabálva dicsőítik, de a valóságban, a hétköznapi közlekedésben nem vált be, nincs jelentősége és kijelenthetjük, hogy

sem a gőzhajtás, sem a hidrogénes tüzelőanyag-cella nem jutott érdemi piaci részesedéshez az elmúlt 65-70 évben. És ennek megvannak a gazdasági és technológiai okai!

A wishful-thinking pedig még soha, senkinek sem hozott gazdasági hasznot – soha, senkinek sem hozott még technológiai sikereket!

Teljes gőzzel előre! Aki olvasna még a témában, annak az alábbiakat ajánlom kiinduló pontnak:

  • The Strange Triumph Of Abner Doble – az újságcikk 1998 nyarán(!) keltezett, összefoglalva a Doble munkásságát.
  • Abner Doble, a gőzautó atyja, aki egy mérnöki zseni volt – de a terméke soha sem lett piac- és versenyképes. A több, mint 20 év alatt, kb. 1914 és 1936 között jó, ha 50 db gőzautót építettek meg összesen – Wikipedia szócikk.
  • Paxton Phoenix, az utolsó gőzautó-prototípus, az évszám: 1953. Az utolsó jármű, amelyhez Doble-nek az 1961-ben bekövetkezett halála előtt még köze volt. Érdekessége, hogy az egyetlen, kézzel épült darabot még csak nem is a „forradalmi” gőzmotor, vagy valamilyen más alternatív meghajtás, hanem a Porsche-től megvásárolt, a korabeli 356-osokat hajtó 4 hengeres, léghűtéses, benzines boxer-motor mozgatta… – Wikipedia szócikk.
  • Leno Explains his 1925 Doble Steamer – jó 12 éve (pontosabban 2012. December 6.-án) jelent meg a cikk és a videó (amely a leírtakkal ellentétben nem tekinthető meg a weboldalon, viszont Jay Leno YT-csatornáján igen!), amelyben Jay Leno, a híres-neves televíziós és autógyűjtő mutatja be Doble-ék egyik első autóját, egy 1925-ös gyártású Series E Steamer-t, amelyből állítólag kevesebb, mint 20 darab készült.

Az Electrek Tesla shares impressive data point about its Supercharger network c. cikkéből csak 3 adatot emelnék ki.

„Tesla shared these three new data points about its charging network in Q3 2024:

  • opened 2.8K Supercharger stalls, +23% year-over-year network growth,
  • delivered 1.4 TWh, +27% year-over-year growth,
  • saved 150+ million gallons of gasoline, offsetting 3+ billion lbs of CO2.

Mivel a tiszta, friss levegőt mindenki szereti, ezért egy kisegítség:

- a 150 millió gallon kb. 567.811.767,6 liternyi üzemanyagot, míg
- a 3+ milliárd font kb. 1.360,777 kilotonnányi(!) CO2-megtakarítást jelent - de csak első lépésben!

Ez az a mennyiség, amelyet nem kellett kipöfögniük az autóknak a lakott településeken. De az, hogy:

  • az üzemanyagok alapanyagát, a kőolajat nem kellett kitermelni,
  • és nem kellett elszállítani az olajfinomítókba (csővezetéken, tartályhajókon),
  • az olajfinomítókban nem kellett áramot és földgázt fejhasználva üzemanyagot finomítani,
  • majd letárolni,
  • majd elszállítani a benzinkutakra…

…nos, az még nincs is benne ebben a 1,36 MT-nyi CO2 ki-nem-bocsátásban! És ebbe valószínűleg bele sem gondolnak sokan!

Jól láthatóan az a tény, hogy a TESLA – vagyis talán inkább Elon Musk(?) -, az év elején kirúgta a teljes Supercharger divíziót, majd egy részület újra alkalmazásba vette, nem igazán számított. Jó, nem 3.000 darab töltőoszlopot adtak át egy negyedév alatt, hanem „csak” 2.800 darabot … de melyik másik autógyártó tudja ugyanezt elmondani magáról? Melyik az a másik autógyártó, amely legalább ennek a felé, azaz minimum 1.400 töltőoszlopot átadott 2024. harmadik negyedévében?!
A Ford? A GM? A VW? A Toyota? Neeem, egyik sem!!

A Tesla Supercharger 4 földrészen (Észak-Amerika, Európa, Ázsia, Ausztrália és Óceánia) telepített hálózatán összesen 1,4 TWh áramot vételeztek a villanyautósok az elmúlt 3 hónapban.

Az ész megáll!

És kibírta a hálózat!! Milyen érdekes, nem?!

A Teslarati Tesla unloads new Semi details: variants, efficiency, fleet data so far c. cikkében olvashatunk a németországi IAA Transport Show előadó Dan Priestley (Semi’s Head of Engineering) által elmondottakról – s egy kattintás után meghallgatható a teljes előadás… vagy ha betöltődik, azt a kevesebb, mint 14 percet megtekintheted itt is:

A héten jött szembe egy irgalmatlan nagy faszság végtelenül nagy ostobaság a Facebook-on (LOL – hol más hol, nem?!), amely szerint villanyautók robbantak fel a Helen hurrikánban a sós víz hatására, több száz km-re az óceán parttól – és ennek illusztrálására egy porig égett Ford F-350 dízel pickup-ot tettek be illusztrációként. Végül is, miért ne?! A poszt azóta eltűnt – gondolom, azért egy ekkora baromság mág a Fb felhasználóknak is sok lehetett.

Egyrészt: a kérdés újra és újra és újra előjön, mert a legtöbb ember nehezen tanul és gyorsan felejt. A Chicago Tribune 2019-ben írta meg olvasói kérdésre válaszolva, hogy az óceánokból csak a H2O, azaz a víz-részecskék párolognak el, a só (NaCl) és az egyéb ásványok, szennyeződések hátra maradnak:

„It’s true that the moisture from tropical storms and hurricanes comes from the oceans (when they are over oceans), but the water from their rainfall is fresh, as it is from all weather systems. This is so because only water evaporates from the oceans — pure water and nothing else. Salt and other impurities do not evaporate. They are left in the ocean, which is why the ocean is salty. When it is windy over the ocean, spray is whipped into the air, and when the spray evaporates, its load of dissolved salt is left behind, floating in the air. That’s why “sea air” is salty. Those tiny parcels of salt can sometimes mix with rain, causing the rain to become somewhat salty.”

És mivel a só-részecskék nagyon aprók, ezért nem „vonza őket” olyan nagy erővel a gravitáció, inkább a szél játékává válnak, s ezért érezni a tengerpartok, óceánpartok közelében a levegőt „sósnak”. Ugyanezt ismételte el aztán 2022-ben Andrew Stutzke az amerikai ABC televíziós-hálózat WQAD8-as csatornájánál is: a videós magyarázatot itt megtekinthetitek.

Szóval annak az esélye, hogy egy hurrikánnak köszönhetően:

  • az óceán-parttól 20-30-50 km-re nagy mennyiségű,
  • erősen sós óceán-víz jut el valahogyan és tesz tönkre villanyautókat, azok akkumulátor-pakkját, méghozzá oly’ annyira, hogy azok az utcán leparkolva felrobbannak(!),

miközben az erősen sós víz semmi másban nem tesz semmiféle kárt, például nem marja ki egyetlen élőlénynek sem a szemét, bőrét, száját, nem korrodál semmilyen más elektronikai berendezést, például villanymozdonyt, metrókocsikat, távközlési eszközöket, elektromos vezetékeket, stb. – az teljesen kizárt, lehetetlen, eszméletlen nagy baromság!!

Másrészt, a nettó ostobaság megcáfolására van egy, a való életből merített példa, amely helyet kapott a Face-n is – és még mindig elérhető! Az autó tulajdonosa, Joshua szerint a RIVIAN R1T-jét 100/150 lábbal (kb. 30-40 méterrel) arrébb találta meg, ahhoz a helyhez képest, ahol a hurrikán érkezése előtt leparkolta, mert a jelekből úgy ítéli meg, hogy az autója az önzönvíz-szerű iszapos áradatban elsodródott az utca másik oldalára: RIVIAN parked across the steeet from U-Haul in Asheville on Swannanoa river road!

Az Electrek is lehozta a történetet a Rivian R1T gets dragged 100 feet after Hurricane Helene and still runs c. cikkében, amelybe beillesztették a Fb-os videót – ha nem tölt be, nem kell meglepődni, inkább nézzétek meg Fb-on.
Megemlítették a tulajdonos szavait, miszerint a tisztán elektromos pickup „pöcc-röff” bekapcsolt és elindult. A végén pedig elmondják, hogy:

„Asheville was one of the hardest-hit areas by Hurricane Helene, as the death toll rises to nearly 180. It was one of the worst storms in US history, according to AP News, in other words a natural disaster.”

Hozzátették még, hogy:

„Vehicles are not expected to survive a natural disaster like this, but Rivian’s R1T’s ability to withstand some of the worst of it is a major accomplishment for the EV maker.”!

Ha nem is az évszázad viharáról volt szó, de lássuk be, elég alapos pusztítást végzett Helen az USA keleti partvidékén, s ennek ellenére a villanyautó múködőképes maradt. North Carolina-ban több útszakasz még ma, a cikk írásának napján, Október 6-án is le volt zárva.

A történet eredete nem mai, több évtizedes. A cikkek pedig pár évesek – de még ma is aktuálisak! Sok kommentárt nem fűznék hozzá, talán csak annyit, hogy azért igazán rárohadna a műanyag lakat a GM és a Ford bezárt irodáira, gyáraira és nyugodtan menjenek csődbe a jövő héten! Nem lesz kár értük.

Ahogyan a szekér-, lovaskocsi- és hintógyártók, ahogyan a gőzautó gyártók is csődbe mentek, megszűntek, felvásárolódtak, ugyanúgy a GM és a FORD után is lesz élet! A gyáraik, az alkalmazottaik a GM és a FORD megszűnése után is fognak tudni munkát találni, csak nem egy hagyományos autógyártónál, hanem egy villanyautós startup-nál, vagy egy olyan korosabb autógyártónál, amely komolyan gondolja az elektromos átállást.

Az első cikk Sandy Munro-ról szól, akit volt szerencsém személyesen is meghallgatni az EEC-n Szeptember elején: Looking At The Past, Sandy Munro Shows Why EVs Will Rule The Future. Ne feledjétek a dátumot: ez 4 éve, 2020 Októberében történt! És igaza lett-e Sandy-nak végül?

A cikk alapjául szolgáló előadás itt tekinthető meg:

Ennyi bevezető után akkor itt van maga címadó téma, s innentől talán jobban érhető, hogy mit, miért írtam és Sandy miért (részben) miért mondja azt, amit?!

GM, Ford Tried To Hide The Fact That Gas Cars Worsen Climate Change – s még mindig 2020 Októberében járunk! Érdemes és kérlek, hogy tegyétek is meg, hogy meghallgatjátok a cikkben elhelyezett 3 darab rövid „reklámot” – ma már ezt propagandának hívnánk, egy politikai üzenetnek/hirdetésnek.

A háromból az utolsó az igazán bicska nyitogató, amely 2006-ban azt állította, hogy:

Ha ez így van, akkor valószínűleg a kőolaj iható, s nem káros a környezetre, a papírpénz, vagy a műanyag bankjegyek pedig ehetőek… a CO2 pedig az életet adó gáz, amelyet vígan belélegezhetünk!

Az, aki ezt leírta, aki ezt így gondolja, azt szívesen kihívom egy próbatételre! Neki 1 órán át kell ülnie egy 25%-ban CO2-vel feltöltött, azaz „élettel teli”, hermetikusan lezárt szobában – míg én 2 órát fogok ülni egy friss, alpesi hegyi levegővel teli szobában.

Aki a próbatétel végén élve kisétál a szobából, az lesz a nyertes.

Kérem, tegyétek meg tétjeiteket!

– Lázadó

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük